Гроза — атмосферне явище, що пов'язане з розвитком сильних купчастих дощових хмар, супроводжується багатократними електричними розрядами між хмарами і земною поверхнею, звуковими явищами, сильними опадами, нерідко з градом. Електричні розряди під час грози несуть постійну загрозу людям. Блискавка - це велетенська електрична іскра. Під час розряду енергія акумулюється при напрузі від 10 до 100 і більше мільйонів вольт, температура сягає 300 тисяч градусів за С°, тоді як тривалість розряду дорівнює лише тисячні долі секунди. Цей порівняно короткий електричний розряд є грізним і небезпечним.
Блискавки, в яких зосереджена величезна руйнівна енергія, можуть влучати в різні об'єкти. Але, якщо на великих спорудах є можливість відвести їх удари через блискавковідводи, то житлові помешкання, особливо сільські, зовсім незахищені від блискавки.
За останнє сторіччя кількість жертв від блискавок неухильно зростає. Щорічно у світі від блискавки гине близько 3000 людей.
Струм блискавки паралізує роботу клітин мозку, спричиняє параліч серця, завдає сильних опіків.
Проте не можна казати, що людина зовсім безсила перед блискавкою. Існують прості, посильні для кожної людини, незалежно від віку, правила поведінки, виконання яких допоможе уникнути ураження блискавкою.
Якщо гроза застала вас на вулиці, у полі, в лісі, на річці:
Якщо ви перебуваєте в приміщенні:
Надання домедичної допомоги при ураженні блискавкою:
В усіх випаДках потерпілого відправляють До лікарні.
Транспортувати потерпілого необхідно на ношах, краще в положенні на боці через небезпеку виникнення блювоти, у відділення реанімації багатопрофільної лікарні.
Сподіваємось, що наші поради допоможуть вам уникнути нещасних випадків під час грози. Бережіть своє здоров'я!
Майстер виробничого навчання Новомосковських територіальних курсів ЦЗ та БЖД (ІІІ категорії ) Олена НАЗАРОВСЬКА